Uroczystości 84. rocznicy napaści ZSRR na Polskę z udziałem bp. Andrzeja Przybylskiego

W sobotę, w południe, na pamiątkę 84. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę, w kościele pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła w Częstochowie odbyła się msza święta. Uroczystości liturgiczne zostały poprowadzone przez biskupa Andrzeja Przybylskiego. W swoim przemówieniu, hierarcha zaznaczył, że nie ma tragedii większej niż wojna.

Biskup Przybylski, rozpoczynając swoją homilię podczas tej specjalnej mszy świętej upamiętniającej 84. rok od napaści Związku Sowieckiego na Polskę, wyraźnie podkreślił, że takie rocznicowe nabożeństwa nie mają charakteru historycznych akademii.

Zaznaczył on również, że to nie jest po prostu kolejne wydarzenie, które daje okazję do podjęcia faktów historycznych, dyskusji czy opisania zawiłości tamtych czasów. Zgodnie z słowami hierarcha, taką rolę powinny pełnić różne debaty historyczne, solidne studia nad historią oraz działania mające na celu zachowanie i pielęgnacje prawdy o tych wydarzeniach. Wskazał, że celem tych uroczystości nie jest rozstrzyganie wszystkich trudnych kwestii historycznych i wszystkiego, co z tym jest związane.