Zakłócona harmonia dzielnicy Kiedrzyn: długa droga do przebudowy skrzyżowania

Od wielu lat, mieszkańcy dzielnicy Kiedrzyn, położonej w Częstochowie, usilnie apelują o modernizację skrzyżowania łączącego ulice Sejmową, Ludową i Kisielewskiego. To miejsce znajduje się pod ogromnym naporem ruchu drogowego. Przez jakiś czas, ubiegłoroczne plany sugerowały możliwość realizacji tego projektu, ale jak na razie, droga do jego rozpoczęcia wydaje się być jeszcze bardzo daleka.

Warto przypomnieć, że kilka lat temu, pojawiły się plany przedłużenia Korytarza Północnego do obszaru Kiedrzyna. Przewidywano, że inwestycję tę współfinansować będzie sieć sklepów Ikea, która wtedy rozważała otwarcie jednej ze swoich placówek w tym mieście.

Jednak pomimo przygotowania wielu różnorodnych koncepcji budowy fragmentu Korytarza Północnego od ulicy Pileckiego aż do drogi wojewódzkiej prowadzącej do skrzyżowania w Kiedrzynie, żaden z nich nie zdobył aprobaty mieszkańców. Wyrażali oni obawy, że ruchliwa arteria komunikacyjna przetnie ich dzielnicę na dwie części, przebiegając prosto przez jej centrum. Konsekwencją takiego rozwiązania byłoby odcięcie wielu mieszkańców od publicznych miejsc spotkań i usług, takich jak kościół, szkoła czy sklepy. Debata na ten temat była często nacechowana emocjonalnie i miejscami burzliwa. Ostatecznie jednak, miasto zdecydowało się porzucić swoje początkowe plany.