Zaplanowana rozbiórka częstochowskiego dworca PKP wstrzymana do 15 lutego

Decyzja o wpisaniu częstochowskiego dworca PKP na listę zabytków została odroczone do 15 lutego. Wszystko to za sprawą Polskich Linii Kolejowych, które planowały zdemontować istniejący budynek stacji i postawić na jego miejscu nową konstrukcję.

Dworzec kolejowy w Częstochowie, który miał być zburzony, jest dostępny dla podróżnych od 1996 roku. Kiedyś był to jeden z najbardziej nowoczesnych budynków tego typu w całym kraju. Na przestrzeni lat jednak, obiekt zaczął tracić na swoim znaczeniu. Duża część sklepów i punktów usługowych, które funkcjonowały wewnątrz budynku, zostały zamknięte. Obecnie działa tam jedynie kilka lokali. W związku z tym powstał plan modernizacji tego miejsca.

PKP podjęło decyzję o rozbiórce obecnego budynku stacji kolejowej i zbudowaniu na jego miejscu nowego, nieco mniejszego obiektu. W lipcu 2019 r., SARP Częstochowa we współpracy z PKP SA ogłosiło konkurs na projekt nowego dworca. Zwyciężyła koncepcja zaproponowana przez pracownię architektoniczną Toprojekt Marek Wawrzyniak Rybnik, And Studio Paryż i Studio Antonini Paryż. Planowano, że nowy dworzec będzie nie tylko bardziej funkcjonalny, ale stanie się również symbolem Częstochowy.