Zapomniane skarby Jasnej Góry: Muzea, zabytki i pamiątki

Zanurzając się w głębokie korzenie historii Jasnej Góry, warto odwiedzić Muzeum 600-lecia, usytuowane w dawnym kompleksie drukarskim. Można tam podziwiać imponującą kolekcję starożytnych instrumentów muzycznych, które były wykorzystywane przez kapelę jasnogórską w XVII i XVIII wieku. Ciekawostką jest również krzyż wykonany z fragmentów stalowej konstrukcji jednej z wież World Trade Center, dar od strażaków, którzy brali udział w akcji ratowniczej.

Skarbem nieocenionej wartości są relikwie przechowywane w Skarbcu Jasnogórskim, gdzie najstarsze z nich pochodzą aż z XIV wieku. Wśród nich znajdują się dary od królów, narodowych bohaterów oraz papieży. Szczególnym uznaniem cieszy się monstrancja z 1542 roku ofiarowana przez Zygmunta I Starego oraz komplet ołtarzowy wykonany z białej porcelany miśnieńskiej – prezent od króla Augusta III Sasa.

Od 2006 roku najpopularniejszym miejscem na terenie fortyfikacji Jasnej Góry jest Bastion św. Rocha, zwany również bastionem Morsztynów. Można tam znaleźć między innymi mundury militarnego Prezydenta Ignacego Mościckiego i Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego czy czarne BMW E34, które było pojazdem Karola Wojtyły.

Muzea jasnogórskie otwarte są dla zwiedzających codziennie od godziny 09:00 do 17:00. Dla osób poszukujących profesjonalnych informacji na temat miejsca dostępne jest Jasnogórskie Centrum Informacji, które świadczy swoje usługi każdego dnia od 08:00 do 17:00. Przewodnicy oprowadzają zwiedzających w wielu językach, takich jak polski, angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, portugalski, ukraiński oraz niderlandzki.

Ponad rok temu udostępniono do zwiedzania Bastion św. Barbary – miejsce upamiętniające historię Polski. Znajduje się tam Golgota Wschodu oraz Kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania.

W bieżącym roku jubileuszowym dedykowanym o. Augustynowi Kordeckiemu, bohaterskiemu paulinowi z okazji 350-tej rocznicy jego śmierci i 420-tej rocznicy urodzin, została zorganizowana wystawa plenerowa na Wałach niedaleko jego pomnika. Wystawa zawiera unikalne zdjęcia z archiwum jasnogórskiego oraz opis najważniejszych momentów z życia o. Kordeckiego.