4 cechy, które wyróżniają dobre strony internetowe

Tworzenie stron internetowych z pozoru jest zajęciem łatwym, jednak w rzeczywistości wymaga dużej wiedzy, kreatywności i znajomości aktualnych trendów na rynku. Wymagania internautów stale rosną, a jeśli firmowe strony internetowe mają im sprostać, muszą być użyteczne, proste, ale i atrakcyjne wizualnie.

  1. Użyteczne strony internetowe
  2. responsywne strony internetowe
  3. Tworzenie stron internetowych a pozycjonowanie
  4. Ciekawy layout

Strona www jest wizytówką firmy. To od niej często zależy, czy klient zainteresuje się ofertą i skorzysta z niej, czy po zaledwie kilkunastu sekundach straci zainteresowanie. Chcąc stworzyć profesjonalną stronę internetową, warto poznać kilka cech, jakimi charakteryzuje się taka witryna.

Użyteczne strony internetowe

Projektowanie stron www rozpoczyna się od etapu koncepcyjnego. Na każdą stronę trzeba mieć pomysł, a przynajmniej należy określić, co ma się na niej znajdować i w jakim celu jest tworzona. Innym celom służą sklepy internetowe, innym proste landing page, a jeszcze innym typowe strony firmowe. Chcąc stworzyć strony internetowe dopasowane do firmowych celów, trzeba zaprojektować kilka elementów, m.in. czytelny opis działań firmy i przejrzystą ofertę, a to wszystko zawrzeć na nieskomplikowanej w budowie stronie. Internauta powinien mieć możliwość szybkiego znalezienia kluczowych informacji i intuicyjnego poruszania się po stronie – w przeciwnym wypadku może szybko stracić zainteresowanie.

Responsywne strony internetowe

Coraz większa grupa internautów odwiedza strony www i sklepy internetowe, korzystając z urządzeń mobilnych – tabletów, smartfonów i czytników e-booków. Są to urządzenia z niewielkimi ekranami, na których trudno korzystać ze stron nie dopasowujących się do wielkości wyświetlacza. Responsywne strony internetowe są wygodne w użytkowaniu dla internautów i przyjazne wyszukiwarkom. Strona responsywna będzie się cieszyła zdecydowanie większym zainteresowaniem niż ta, której wyświetlenie na ekranie smartfona spowoduje kłopoty w poruszaniu się po witrynie. Nowoczesne strony internetowe składają się z wielu elementów – nagłówków, menu, widgetów, obrazów, treści, banerów i innych, a wszystkie z nich powinny poddawać się skalowaniu w zależności od rozmiaru urządzenia, na którym są wyświetlane.

Tworzenie stron internetowych a pozycjonowanie

Projektowanie stron internetowych to proces, podczas którego trzeba zwrócić uwagę nie tylko na wygląd strony, ale również jej użyteczność pod kątem wyszukiwarek. Treści, jakie zawiera strona www, powinny być dopasowane do branży, w jakiej działa firma, i ciekawe dla użytkowników, a dodatkowo zbudowane na odpowiednich słowach kluczowych, mających wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Przy pozycjonowaniu stron internetowych łatwo popełnić kosztowny błąd, dlatego wiele osób powierza zarówno tworzenie stron www w Częstochowie, jak i ich pozycjonowanie, specjalistom zajmującym się tym na co dzień.

Ciekawy layout

Do tworzenia stron internetowych można podejść na dwa sposoby – spróbować zrobić to samodzielnie, korzystając z kreatora stron internetowych, lub powierzyć to zadanie fachowcom, którzy zaprojektują i wykonają całą stronę od podstaw. Druga opcja jest bezpieczniejsza, ponieważ daje większe możliwości kreacji, a przy tym gwarancję, że witrynę będzie można bez problemów otworzyć na urządzeniach mobilnych czy klasycznym monitorze, i na każdym będzie wyglądała równie dobrze. Współpraca ze specjalistami pozwala też uzyskać ciekawy i oryginalny layout, a tej opcji nie daje kreator stron www, który często wymusza umieszczenie niektórych elementów w konkretnych miejscach.