40. Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy na Jasną Górę

Miniony weekend upłynął pod znakiem 40. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kolejarzy do sanktuarium na Jasnej Górze, która zgromadziła około 6000 uczestników. Również w tym roku pielgrzymi spotkali się pod hasłem „Mocni świadectwem wiary”, by wspólnie świętować i modlić się. Tegoroczne wydarzenie zostało zorganizowane przez ks. mgr inż. Ryszarda Marciniaka, Krajowego Animatora Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich, który udzielił szczegółowych informacji na ten temat agencji prasowej PAP.

Kulminacyjnym momentem pielgrzymki była Msza Święta odprawiona o godzinie 11 przez biskupa rzeszowskiego, ks. bp. Jana Wątrobę, w jasnogórskiej bazylice. Zgodnie z pierwotnym planem, wierni mieli uczestniczyć w Eucharystii na otwartym terenie przy bazylice, ale ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, celebrację przeniesiono do wnętrza kościoła. Ci, którzy nie znaleźli miejsca w bazylice, mogli obserwować całe wydarzenie dzięki transmisji na żywo prowadzonej w sali O. A. Kordeckiego.

Podczas homilii, biskup Wątroba nawiązał do ważnej roli, jaką odegrała społeczność kolejarzy w historii Polski, szczególnie podczas strajków Solidarności w 1981 roku. Wspomniał o pierwszej rocznicy tych wydarzeń, która odbyła się w lubelskiej lokomotywowni i doprowadziła do legalizacji NSZZ „Solidarność”. Podkreślił również, że pamięć o tych wydarzeniach jest ciągle żywa wśród kolejarzy, a także o trudach i sukcesach duszpasterstwa krajowego dla tej grupy zawodowej. Zauważył, że kolejarze to ludzie pełni patriotyzmu, którzy troszczą się o bezpieczeństwo podróżnych, wspierają swoją branżę i pamiętają o swoich zmarłych kolegach.