Audytorium finansów mistrza Polski – analiza finansowa Rakowa Częstochowa za sezon 2022/23

Nowe spojrzenie na kondycję ekonomiczną Rakowa Częstochowa, aktualnego mistrza Polski w piłce nożnej, prezentuje najnowszy raport pt. „Finansowa Ekstraklasa 2022/23”. Opracowany przez firmę Grant Thornton dokument stanowi fascynującą lekturę dla wszystkich zainteresowanych śledzeniem finansów w polskiej piłce nożnej.

Zgodnie z zawartością raportu, triumfy sportowe częstochowskiego klubu idą ręka w rękę z jego solidnym postępem finansowym. W kontekście przychodów uzyskanych w sezonie 2022/23, Raków zgromadził na swoim koncie 63,08 mln zł, co uplasowało go na trzecim miejscu w całej Ekstraklasie. Kluby o wyższych dochodach to Lech Poznań z sumą 183,72 mln zł i Legia Warszawa, która zgromadziła 144,75 mln zł. Na czwartej pozycji znalazła się Pogoń Szczecin z przychodami wynoszącymi 57,42 mln zł.

Przychody uzyskane z podstawowej działalności częstochowskiego klubu wyniosły 60,48 mln zł, co oznacza wzrost o 12,6 mln zł w porównaniu do poprzedniego roku. Zauważalna jest tu tendencja wzrostowa, widoczna przez cztery ostatnie sezony, począwszy od roku 2019/20, kiedy przychody wynosiły kolejno: 23 mln, 38 mln i 47,9 mln zł.

Serdecznym źródłem dochodów Rakowa były prawa medialne i marketingowe, które przyniosły klubowi 32,3 mln zł. Zwycięstwo w lidze zaowocowało solidną sumą pieniędzy – Raków otrzymał największą premię w ligowej stawce, wynoszącą 26,5 mln zł. Klub odnotował także pozytywny bilans transferowy na poziomie 2,6 mln zł i zdołał zgromadzić dochody z dnia meczowego w wysokości 4,7 mln zł.

W ciągu ostatniego roku Raków podwoił wartość wpływów komercyjnych, osiągając sumę 23,5 mln zł. Z tego kwoty na umowy sponsorskie i reklamowe przypada aż 13,2 mln zł. Kolejnym istotnym źródłem dochodów okazało się funkcjonowanie klubowego sklepu z asortymentem klubowym – sprzedaż na tym polu przekroczyła sumę 2,3 mln zł. Dopełnieniem finansowej mozaiki były wpływy od UEFA, które wyniosły 5,8 mln zł – z czego 4,5 mln zł przypadało na awans do 4. rundy kwalifikacji Ligi Konferencji.