Remont DK 91 w Częstochowie: Nowe kładki wznoszą się nad odnowioną drogą

Planowany remont drogi krajowej numer 91 na terenie Częstochowy przewiduje powstanie pięciu nowych kładek, dodatkowo jedna inna kładka ma się znaleźć na trasie nie przebiegającej przez dawną „gierkówkę”. Zaprojektowana jest ona tak, aby umożliwić przechodzenie z ulicy Bardowskiego na ulicę Rejtana, pokonując przy tym tory kolejowe oraz okolicę alei Wojska Polskiego.

Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie, zapewnia, że nowe kładki zostaną umiejscowione w miejscach identycznych bądź zbliżonych do tych, które zajmowały przed rozpoczęciem przebudowy DK 91. Zmienią się jednak ich parametry i wygląd – to sprawi, że będą one charakterystycznym elementem miasta. Stare konstrukcje, które dotychczas służyły jako przejścia nad „gierkówką”, zostały całkowicie rozebrane. W ich miejsce powstaną nowe obiekty, zaprojektowane od podstaw tak, aby były dostępne dla pieszych, rowerzystów i osób niepełnosprawnych.

Montaż kładek odbywa się etapami. Jak informuje Maciej Hasik, stalowe konstrukcje kładek zostały już zamontowane na betonowych podporach, a obecnie trwają prace nad stworzeniem wszystkich niezbędnych elementów, które umożliwią ich pełne funkcjonowanie. Każda z kładek zostanie przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Mimo że konstrukcje kładek są już widoczne, nie oznacza to jednak, że można z nich od razu korzystać. Kładki będą dopiero udostępnione dla pieszych po zakończeniu całego projektu remontowego. Chociaż Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie planował wprowadzenie ruchu na jednej z kładek już we wrześniu, nie udało się tego osiągnąć.