Burzliwe dzieje Jasnej Góry

Początkowo Jasna Góra była miejscem, do którego w 1382 roku przybyli mnisi z zakonu paulinów. To oni rozpoczęli długą drogę przeobrażenia drewnianego kościoła w rozbudowaną twierdzę klasztorną, jaką znamy dziś. Dlaczego Jasna Góra stała się miejscem kultu? Jakie ciekawostki kryje w sobie bogata historia tego miejsca? Zapraszamy do czytania.

Jasna Góra — klasztor na 5 ha ziemi

Ogromna rozbudowa klasztoru na Jasnej Górze rozpoczęła się za czasów Władysława Jagiełły w pierwszej połowie XV wieku. W tamtych czasach klasztor wielokrotnie napadano i grabiono z sakralnych skarbów. Jednocześnie klasztor cieszył się dużym zainteresowaniem pielgrzymów, co wymusiło dalsze rozbudowy. Zwłaszcza po tym, jak zbezczeszczono słynny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, klasztor stał się niezwykle popularnym miejscem kultu.

Rozbudowa klasztoru i utworzenie fortyfikacji trwało prawie 30 lat. Biorąc pod uwagę, jak imponujący jest to kompleks, wcale nas ten czas budowy nie dziwi. Kiedy w 1655 roku nastąpił potop szwedzki, klasztor był już przygotowany, chociaż ataku nikt się nie oczywiście nie spodziewał w trakcie budowy fortyfikacji. W przyszłości klasztor był atakowany jeszcze kilkukrotnie. Za każdym razem wychodził z tego cało, czego nie można powiedzieć o reszcie kraju. Na uznanie zasługuje również fakt, że klasztor przetrwał II Wojnę Światową. Nawet w 1945 roku, kiedy wycofujące się wojska niemieckie niszczyły dosłownie wszystko, klasztor pozostał cały. Niemcy co prawda usiłowali go spalić, ale do akcji wkroczyła wtedy Armia Czerwona, która szybko stłumiła pożar.

Tajemnice i ciekawostki o Jasnej Górze

Klasztor na Jasnej Górze stoczył mnóstwo bitew, a jego dobra były nieustannie kradzione i odzyskiwane. Sprytni mnisi potrafili ukrywać cenne dzieła na terenie samego klasztoru. Tak było z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, który podczas stacjonowania wojsk niemieckich w czasie II Wojny  Światowej został ukryty… pod stołem. Słynne dzieło zastąpiła kopia.

Warto wspomnieć, że w klasztorze na Jasnej Górze często odbywały się…imprezy. Na terenie klasztoru wybudowano specjalną rezydencję dla królów, którzy lubili przyjeżdżać do Częstochowy i zatrzymywać się na Jasnej Górze. Raz odbył się tutaj ślub. Zaszczytu dostąpił Michał Korybut Wiśniowiecki. Wesele było naprawdę huczne, a ilość zwierzyny na stołach do dzisiaj wzbudza mieszane uczucia…

Jak wszystkie miejsca z tak bogatą historią, klasztor na Jasnej Górze ma również swoje tajemnice. Kilka lat temu odkryto na przykład dziwne trumny wyrzeźbione w pniu drzewa oraz nieznane dotychczas zapiski z nutami słynnego kompozytora — Mozarta. Pod posadzką mieści się także krypta. Tyle z wiadomych rzeczy. Pozostaje pytanie, ile tajemnic klasztoru nie zostało odkrytych? To inspiracja na osobną historię.