Burze nad Częstochową, jak się chronić?

Ekstremalne zjawiska pogodowe przechodzą przez całą Polskę, siejąc zniszczenie i zamęt. To lato jest pod wieloma względami wyjątkowe, ale wszystko wskazuje na to, że przyszłe będą podobne. W związku z tym warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i przyzwyczaić się do tego, że polskie lato zmieniło nieco swój przekrój temperatur.

Dobra instalacja elektryczna

Dużym zagrożeniem dla domu w czasie burzy są pioruny, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla instalacji elektrycznej. Z kolei awaria instalacji to częsta przyczyna pożarów. Jak widać, nie są to przyjemne rzeczy. Z tego względu warto zainwestować w dobrą instalację elektryczną. Pieniędzy wydanych na dobrą instalację, ograniczniki, listwy antyprzepięciowe i piorunochron nie warto żałować! W ten sposób zabezpieczasz się przed pożarem — wadliwa instalacja elektryczna nawet bez burzy może zakończyć się ogniem.

Jak zachowywać się podczas burzy?

Podczas tak intensywnych burz, opadów deszczu i silnego wiatru należy pozostać w domu lub schronić się w budynku. Sam dom też trzeba zabezpieczyć. Zaleca się uprzątnięcie podwórka, aby nadchodząca wichura nie narobiła bałaganu wokół posesji. Przy ostrej burzy, która na dodatek szaleje w okolicy, konieczne jest zamykanie okien. Dla własnego spokoju warto również wyłączyć urządzenia elektryczne. W końcu nie chcemy stracić telewizora z powodu burzy. Warto więc na ten czas zamienić kolorowy odbiornik na książkę.

W przypadku tak częstych burz i nawałnic, jak obecnie, warto wyposażyć się w zestaw świec. Do tego przyda się gaśnica na wypadek pożaru instalacji i zapas wody na wypadek, gdyby skutkiem nawałnicy była awaria instalacji wodnej.

W przypadku, gdy burza idzie w parze z nawałnicą, a sytuacja staje się bardzo niebezpieczna, warto schować się do piwnicy. Zerwane dachy po ostatnich burzach w Częstochowie mówią same za siebie. Zdecydowanie lepiej jest wykazać się przesadną ostrożnością, niż później zmagać się z tragicznymi skutkami niebezpiecznej pogody.