Co wziąć pod uwagę przy wyborze szkoły nauki jazdy?

Chcąc przystąpić do kursu na prawo jazdy – w pierwszej kolejności musisz wybrać odpowiednią szkołę, do której będziesz uczęszczać. Wybór ten powinien być jednak dobrze przemyślany, aby nauka była skuteczna, a egzamin – zdany. Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę wybierając szkołę nauki jazdy!

Plac manewrowy i wyposażenie szkoły jazdy

Szkoła jazdy w Częstochowie powinna przede wszystkim posiadać co najmniej jedną salę wykładową, wyposażoną w miejsca siedzące. Powinna również dysponować przynajmniej jednym pojazdem przeznaczonym do nauki i odpowiednim wyposażeniem dydaktycznym.

Warto również zwrócić uwagę na plac manewrowy – czy zlokalizowany jest blisko miejsca spotkań z instruktorem lub tras egzaminacyjnych. W innym wypadku musisz wziąć pod uwagę czas poświęcony na dojazdy.

Cena kursu

Cena kursu także nie pozostaje bez znaczenia. Obecnie w większości szkół są one na zbliżonym poziomie. Czasami jednak możemy spotkać się z ukrytymi kosztami, choć na szczęście jest to rzadkością. Najczęściej w cenę kursu wchodzą materiały szkoleniowe, 30 godzin zajęć teoretycznych, 30 godzin zegarowych jazd oraz egzamin wewnętrzny teoretyczny i praktyczny. W niektórych przypadkach cena uwzględnia także badania lekarskie, jednak nie zawsze – warto więc o tę kwestię dopytać. 

Co ważne, poza zwykłymi kursami, szkoły oferują także kursy ekspresowe, które pozwalają znacznie szybciej uzyskać prawo jazdy. Są jednak nieco droższe – średnio o kilkaset złotych. 

Lokalizacja szkoły nauki jazdy

Lokalizacja szkoły również nie pozostaje bez znaczenia. W tej kwestii wiele zależy od tego, czym zajmujesz się na co dzień i ile masz wolnego czasu. Być może pracujesz zdalnie i podczas jazdy pociągiem możesz zająć się swoją pracą? A może pracujesz stacjonarnie i masz wiele dodatkowych zajęć?

Przeanalizuj swój grafik i wybierz szkołę, która odpowiada Ci również pod względem lokalizacji. Dobrze to przemyśl, bowiem regularne dojeżdżanie może okazać się dla Ciebie męczące lub zbyt czasochłonne. 

Statystyki zdawalności

Statystyki zdawalności nie są najważniejszym kryterium, które warto wziąć pod uwagę, jednak dadzą Ci również pewien obraz na daną szkołę. Możesz wystąpić do WORD z prośbą o podanie zdawalności, nie tylko szkół, ale również instruktorów. 

Oczywiście nie zawsze instruktorzy z wysoką zdawalnością są najlepsi, jednak lepiej unikać tych, których zdawalność jest wyjątkowo niska. To samo dotyczy zdawalności szkół nauki jazdy. 

Opinie i polecenia

Chcesz zdać prawo jazdy w Częstochowie? Nie możesz przejść obojętnie obok opinii o wybranej szkole. Warto się z nimi zapoznać i upewnić, że jest to dobre miejsce. Poza samymi opiniami, polecenia także mogą okazać się pomocne. Popytaj bliskich, w jakiej szkole zdawali prawo jazdy i czy ją polecają, czy może wręcz odwrotnie – odradzają. To właśnie byli kursanci są w stanie najwięcej powiedzieć o danej szkole i instruktorach, którzy w niej uczą.