Częstochowa otrzyma 248 tysięcy złotych na walkę ze smogiem

Do grona zwycięzców konkursu „Inicjatywa Antysmogowa”, skierowanego do gmin z terenu województwa śląskiego, dołączyła Częstochowa. Miasto zdobyło wsparcie finansowe w wysokości 248 tys. złotych. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na zakup pojazdu elektrycznego wyposażonego w analizatory zanieczyszczeń powietrza.

Symbolicznego czeku, stanowiącego potwierdzenie przyznania funduszy z Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza, odebrał Zbigniew Niesmaczny, przewodniczący Rady Miasta Częstochowy. Wydarzenie miało miejsce w Katowicach, w środę 3 kwietnia.

Wniosek o dofinansowanie, złożony na początku lutego przez służby Prezydenta Częstochowy, przyniósł oczekiwany rezultat. Dzięki uzyskanym środkom miasto planuje zakup mobilnego laboratorium, które będzie wyposażone w urządzenia niezbędne do kontroli palenisk. Informacje na ten temat przekazał przewodniczący Niesmaczny.

Zdobyte fundusze pozwolą na stworzenie w Częstochowie, a dokładniej w strukturach Straży Miejskiej, specjalnej jednostki o nazwie EKOPATROL. Podobne formacje działają już w innych miastach. Zadaniem EKOPATROLU będzie szybka reakcja na wszystkie zgłoszenia dotyczące zanieczyszczeń środowiska, w tym powietrza, wody i gleby.

Walka o czyste powietrze to od lat jeden z priorytetów Częstochowy. Prezydent miasta, Krzysztof Matyjaszczyk, przypomniał o wielu działaniach służących ograniczeniu niskiej emisji. Wśród nich wymienia inwestycje w ekologiczny transport zbiorowy, termomodernizacje budynków, projekty oszczędzające energię oraz te związane z Odnawialnymi Źródłami Energii (OZE). Dodatkowo miasto udziela ekodotacji na modernizację pieców.