Częstochowa ponownie gospodarzem Szybowcowych Mistrzostw Polski po blisko dekadzie przerwy

Entuzjaści szybowcowego latania mają powód do radości – po prawie dekadzie przerwy, Szybowcowe Mistrzostwa Polski wracają do Rudnik, niedaleko Częstochowy! Wydarzenie to, które stanowi istotny punkt w kalendarzu miłośników tego sportu, odbędzie się pomiędzy 28 czerwca a 7 lipca 2024 roku. To Aeroklub Częstochowski stoi za organizacją tych zawodów, z pełnym zaangażowaniem dbając o to, by zarówno uczestnicy zawodów, jak i licznie zgromadzeni kibice mogli doświadczyć niepowtarzalnej atmosfery szybowcowych zmagań.

Zawody odbywają się na lotnisku w Rudnikach, gdzie piloci szybowcowi rywalizują w różnych konkurencjach, prezentując swoje umiejętności. Na szali jest zdobycie medali w klasie Open oraz awans do Szybowcowych Mistrzostw Świata. Warto dodać, że Mistrzostwa Świata również planowane są do przeprowadzenia w tym miejscu w 2026 roku.

„Tegoroczne zawody są dla nas swego rodzaju próbą generalną. Chcieliśmy sprawdzić swoje możliwości organizacyjne. W przyszłym roku będziemy mieli kolejną okazję do doskonalenia naszych przygotowań i mamy nadzieję, że zgłosi się jeszcze więcej zawodników” – podkreśla Anna Messyasz, dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego.

Zawody szybowcowe to nie tylko emocjonujące zmaganie w powietrzu. To także różnorodność konkurencji, w których biorą udział zawodnicy. Możemy obserwować starty i lądowania szybowców, a także widowiskowe zrzuty balastu wodnego w klasie otwartej. „Kluczowym zadaniem pilota jest odnalezienie najsilniejszych prądów termicznych. Pilot, zyskując na wysokości, zwiększa prędkość, którą następnie przekłada na pokonywanie dystansu” – wyjaśnia Jan Jawornik, kierownik sportowy zawodów.