Częstochowa z nowymi defibrylatorami dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

W ramach Budżetu Obywatelskiego, w Częstochowie pojawiły się kolejne, niezbędne w sytuacjach krytycznych urządzenia – defibrylatory. W sumie zakupiono cztery takie urządzenia, ze szczególnym zwróceniem uwagi na obszary o dużym natężeniu ruchu pieszego. Trzy z nich zainstalowano w strategicznych punktach Alej NMP, natomiast czwarty znalazł swoje miejsce w Sztabie Ratownictwa i Łączności miejscowego zespołu Częstochowa Rescue Team.

Defibrylatory, oznaczane skrótem AED, stanowią nieodłączny element współczesnej medycyny ratunkowej. Uratować życie jest łatwiejsze i szybsze dzięki nim. Miasto Częstochowa rozpoczęło ich zakup już 4 lata temu, kiedy to zakupiono 29 sztuk. Teraz, kolejne cztery urządzenia dołączyły do tego zestawu, co podkreśla magistrat.

Montaż nowych defibrylatorów odbywał się na słupach z kamerami w trzech najbardziej uczęszczanych miejscach w alei Sienkiewicza. Lokalizacje te to bezpośrednio przy ulicy Pułaskiego, na placu Biegańskiego przy ulicy Dąbrowskiego oraz na skrzyżowaniu alej Najświętszej Maryi Panny z ulicą Kościuszki. Za cztery urządzenia zapłacono łącznie 29 tysięcy złotych.

Prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, wyraża nadzieję, że pomimo ich nieocenionej roli w ratowaniu życia, oby nigdy nie musiały być używane.