Dom Oczami Brata – całodobowe wsparcie dla niepełnosprawnych

Przez całą dobę będzie czynny Dom Oczami Brata, który do końca roku zapewni wsparcie dla 55 osób z niepełnosprawnością intelektualną. W ramach tego nowego obiektu będą odbywały się zarówno zajęcia dzienne, jak i funkcjonować mieszkania całodobowe. Co więcej, w Domu Oczami Brata swoją siedzibę będą miały również dwa teatry.

Realizacja tego długo wyczekiwanego projektu była długoletnim celem Fundacji Oczami Brata. Po blisko trzech latach od rozpoczęcia budowy, Dom Oczami Brata został uroczyście otwarty. Powstał on w odpowiedzi na prośby rodziców dorosłych osób z niepełnosprawnościami, którzy borykają się z wyzwaniami związanymi z wiekiem, chorobami oraz lękiem o przyszłość swoich dzieci w przypadku ich własnej nieobecności lub niemożności zapewnienia opieki.

Budynek został wzniesiony na działce przy ulicy Brzezińskiej 57/59, która została przekazana jako darowizna przez Pawła Bilskiego – fundatora i prezesa Fundacji Oczami Brata, a także inicjatora tego przedsięwzięcia. Paweł Bilski uczynił swojego zmarłego brata Karola, który cierpiał na zespół Downa, patronem domu i samej organizacji.

Podczas uroczystego otwarcia Domu Oczami Brata, które miało miejsce w piątek, 19 maja, wiele mówiono o spełnieniu obietnicy, którą Paweł Bilski złożył swojemu zmarłemu bratu. Tytuł filmu, który rozpoczął wydarzenie, również nawiązywał do tej obietnicy. Ceremonię poprowadzili aktorka Teatru Nowego w Częstochowie, Aleksandra Tokarczyk, oraz dziennikarz Tomasz Wolny.