Drugi szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze zgromadził liczne tłumy

Jasną Górę, znaną świątynię pielgrzymkową, odwiedziło podczas drugiego szczytu pielgrzymkowego prawie 23,5 tys. osób. Wynika to z informacji przekazanych przez sam klasztor. Wszystko to miało miejsce w czasie obchodów święta Matki Boskiej Częstochowskiej. Interesującym jest fakt, że liczba pielgrzymów była większa niż w poprzednim roku.

Od początku okresu pielgrzymkowego, który rozpoczął się w maju, do 25 sierpnia, sumarycznie na Jasną Górę przybyło aż 85 548 osób, które uczestniczyły w różnego rodzaju pątniczych wyprawach.

Podczas tegorocznych obchodów na Jasnej Górze spotkali się zarówno wierni, którzy regularnie tam przybywają i dla których roczna pielgrzymka jest ważnym elementem stylu życia, jak również nowicjusze – zarówno młodsi, jak i starsi. Grupy pielgrzymów często pojawiały się pod opieką reprezentantów różnych grup społecznych – harcerzy, strażaków, a także par młodych czy członków zespołów regionalnych. Pielgrzymi składali hołd Matce Bożej prezentując regionalne stroje oraz śpiewając pieśni maryjne.

Obecność św. Jana Pawła II była odczuwalna podczas całego wydarzenia. Uczestnicy pielgrzymki rozważali nauczanie Papieża Polaka, śpiewali pieśni bliskie jego sercu i nosili flagi papieskie. Pielgrzymi niosąc w sercu wiele intencji modlitewnych, pamiętali o swoich rodzinach, powierzali małżeństwa i Kościół oraz modlili się za ojczyznę i cały świat prosząc o pokój, zwłaszcza dla cierpiącej z powodu konfliktu Ukrainy.