Interwencja straży pożarnej z powodu wycieku gazu w Częstochowie

O świcie w czwartek, służby ratunkowe w Częstochowie otrzymały zgłoszenie dotyczące wycieku gazu w jednym z bloków mieszkalnych. Informację tę przekazał do wiadomości publicznej Arkadiusz Kupczyk, dyżurny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

„Wczesnym rankiem doszło do incydentu związanego z ulatnianiem się gazu z budynku położonego przy Al. Armii Krajowej 80. Na szczęście nie odnotowano żadnych ofiar, a w akcji pomocy uczestniczyły trzy pojazdy naszej jednostki” – relacjonował sytuację PAP Kupczyk.

Pierwsze informacje na ten temat strażacy otrzymali o godzinie 5.45 od jednego z mieszkańców, który zauważył specyficzny zapach. Jeden z pierwszych kroków strażaków to przeprowadzenie pomiarów atmosfery w budynku, które potwierdziły obecność metanu. Źródłem problemu okazało się przypadkowe uchylenie zaworu gazu na kuchence przez jednego z lokatorów.

Mimo iż stężenie gazu było niewielkie, podjęto decyzje o przewietrzeniu pomieszczeń. Po przeprowadzeniu tej operacji, kolejne pomiary wykazały, że atmosfera w budynku jest już bezpieczna. Wszystko wróciło do normy po tym jak zakręcono kurek i dokładnie przewietrzono mieszkania.