Inwestycje w bezpieczeństwo rowerzystów w Częstochowie nadal pozostawiają wiele do życzenia

Wraz z nadejściem ciepłych dni, na ulicach Częstochowy można zauważyć coraz więcej entuzjastów jazdy na rowerze. Pomimo inwestycji w rozbudowę sieci dróg rowerowych, ich stan i rozmieszczenie w dalszym ciągu pozostawiają wiele do życzenia, szczególnie w centralnej części miasta. Z raportu serwisu rankomat wynika niepokojący fakt, że niemal połowa (44%) użytkowników rowerów przyznaje, że czuje strach podczas jazdy na rowerze po ulicach miasta.

Przez ostatnie kilka lat Częstochowa zainwestowała w budowę licznych ścieżek rowerowych, które stale powiększają swoją siatkę. W nadchodzącym sezonie cykliści będą mieć możliwość bezpiecznego przemieszczania się wzdłuż ulic takich jak Główna czy Przejazdowa, a także korzystania z nowo utworzonej drogi łączącej ulicę Główną z Pułaskiego. Również wzdłuż alei Wojska Polskiego trwa budowa nowych ścieżek dla rowerzystów.

Niemniej jednak, istnieje pewien problem związany z tzw. „teleportem”. Aby przemieścić się przez skrzyżowanie w pobliżu estakady rakowskiej, jadąc zachodnią stroną al. Wojska Polskiego, cykliści są zmuszeni zjechać na jezdnię, poruszając się między samochodami, lub muszą objeżdżać szerokie skrzyżowanie, co wiąże się z koniecznością przeczekania kilku cykli zmiany sygnalizacji świetlnej.