Jak przebiegają szczepienia nauczycieli w Częstochowie?

Na tę chwilę prawo do szczepień uzyskali również nauczyciele oraz pracownicy szkół. W Częstochowie w dniu 24 lutego odnotowano już, że ze szczepień przeciwko Covid-19 skorzystało włącznie 42% pracowników placówek oświatowych. Zgłaszających się nauczycieli jest dużo. Istnieje również możliwość wykorzystania dodatkowych punktów szczepień. Lecz problemem jest brak szczepionek.

Jak wygląda sytuacja w Częstochowie dotycząca szczepień pracowników placówek oświatowych?

W częstochowskich szkołach ogólna liczba pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych zatrudnionych w szkołach wynosi 5362. Wśród nich wyróżnia się aż 4148 osób uprawnionych do szczepień zgodnie z wytycznymi. Jak wiadomo, do przyjęcia szczepionki zadeklarowała się połowa z nich licząca 2666 osób. Na dzień 24 lutego Wydział Edukacji odnotował, że w Częstochowie zaszczepionych zostało na razie 1116 osób. Niestety na chwilę obecną brakuje odpowiednich szczepionek, aby móc kontynuować dalsze szczepienia. 

Gdzie nauczyciele mają możliwość przyjąć szczepionkę w Częstochowie?

Nauczyciele przyjmują szczepienia w tzw. szpitalach węzłowych. W Częstochowie takim szpitalem jest Miejski Szpital Zespolony z punktami szczepień przy ulicy Mirowskiej oraz ulicy Królowej Bony. Szczepienia można odbyć również w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Parkitce. Dopuszcza się również, że nauczyciele mogą swoją szczepionkę przyjąć w punktach wyznaczonych przez NFZ. Jeden z nich znajduje się w Przychodni przy ulicy Księżycowej oraz Spec – Med przy alei Wolności. Jednak ze względu na brak szczepionek, te punkty są na chwilę obecną nieczynne. 

Gdzie mogą się zgłaszać nauczyciele chcący się zaszczepić?

Pierwsze zapisy do tej grupy zawodowej ruszyły już 8 lutego. Nauczyciele, którzy pragną zostać zaszczepieni, mogą zgłosić się do dyrekcji swoich placówek. Następnie deklaracje są przekazywane w Systemie Informacji Oświatowej do Ministerstwa. Kolejno zgłoszenia dzięki NFZ są oddawane do punktu szczepień w szpitalach węzłowych. Stamtąd już osoby kontaktują się z daną szkołą w celu ustalenia terminu szczepień.