jura

Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to jeden z najciekawszych – zwłaszcza przyrodniczo – regionów turystycznych w kraju. Rozciąga się na terenie południowej Polski i obejmuje 80-kilometrowy pas między Krakowem a Częstochową.

Jurajski krajobraz wyróżniają średniowieczne zamki, eleganckie pałace, zabytkowe kościoły drewniane, bogate muzea i urocze skanseny. Na obszarze znajdują się również ruiny zamkowe Orle Gniazda i Pustynia Błędowska, a także sprzyjający speleologii Ojcowski Park Narodowy.

Ojcowski Park Narodowy

Głównym celem parku jest ochrona Doliny Prądnika z jaskiniami, roślinnością i zwierzętami, które zajmują ten teren. W parku dominuje wapień jurajski, który powstał około 150 milionów lat temu. Ta struktura geologiczna stworzyła dogodne warunki do rozwoju jaskiń. W parku jest ich około 700! A najbardziej znaną jest Jaskinia Łokietka.

W parku mieszczą się także głębokie kaniony, sięgające nawet 120 m. Ponadto, spotkamy tutaj 950 gatunków roślin i 1200 gatunków zwierząt. Najciekawsze zwierzęta parku to nietoperze. W rejonie ojcowskim występuje ich aż 19 gatunków. W parku znajdziemy również zabytki architektury, takie jak Pałac Pieskowa Skała czy Zamek Ojcowski. Wizytę w rezerwacie można łatwo połączyć z wycieczką do Krakowa, gdyż dawna stolica Polski znajduje się zaledwie 20 km od parku.

Pustynia Błędowska

Jest to jedyna pustynia w kraju i zarazem największa pustynia europejska. Długość Pustyni Błędowskiej wynosi 10 km, a szerokość 4 km. Natomiast powierzchnia ruchomych piasków wynosi ponad 30 km2. Obecnie tylko 30 procent całej warstwy pustyni pokrytej jest piaskiem. Reszta jest powoli odzyskiwana przez rośliny.

Pustynia Błędowska to atrakcyjny teren do spacerów i jazdy konnej, a także wspaniała ciekawostka przyrodnicza. Na pustyni przed i po II wojnie światowej zorganizowano poligon wojskowy. Obecnie wojsko polskie szkoli w tym rejonie skoczków spadochronowych, co może być również bardzo widowiskowe dla odwiedzających to miejsce turystów. Najpopularniejszym punktem widokowym Pustyni Błędowskiej jest Czubatka.

Orle Gniazda

Są to gotyckie, ufortyfikowane budowle wzniesione na masywach skalnych. W większości były to zamki zbudowane w średniowieczu. Jednak obecnie większość z nich to ruiny. Ufortyfikowane zamki wznosiły się na wysokich skałach Jury jak orle gniazda, stąd również wzięła się ich nazwa.

Te dawne warownie przygraniczne, budowane w bardzo trudno dostępnych miejscach, były doskonale wkomponowane w masywne ostańce wapienne, tworząc nierozerwalną całość ze wzgórzami jurajskimi. Dlatego przez wieki obiekt te były bardzo trudne do zdobycia i nieosiągalne, z racji czego stanowiły ważne ogniwo obronne kraju.

Z Częstochowy do Krakowa prowadzi specjalny szlak turystyczny Orlich Gniazd o długości 163 km. Do najważniejszych zamków na trasie należą: Olsztyn, Mirów, Bobolice, Bąkowiec, Góra Birów, Ogrodzieniec, Rabszyn, Smoleńsk, Bydlin, Pieskowa Skała, Ojców, Korzkiew, Wawel i Twierdza Jasnogórska.

A jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o Szlaku Orlich Gniazd, zapraszamy pod ten link.

Wspinaczka Skałkowa

Jura Krakowsko-Częstochowska jest najpopularniejszym miejscem na wspinaczki skałkowe w Polsce. Wszystko ze względu na bardzo wygodne skały wapienne. W okolicy istnieje wiele szkół wspinaczki skałkowej, które pomagają w organizacji imprez wspinaczkowych. Długość tras waha się od kilku do kilkudziesięciu metrów.