„Londyńczyk” kursuje po Częstochowie

29 kwietnia wystartował pierwszy w tym sezonie kurs piętrowego autobusu turystycznej linii 034. Odjazdy zostały zaplanowane co godzinę w weekendy w przedziale od godz. 14 do 18.

Londyńczykowi wyznaczono następującą trasę: Ratusz – al. NMP – plac Daszyńskiego – II al. NMP – Racławicka – Nowowiejskiego – Sobieskiego – Pułaskiego – 3 Maja – Wieluńska – Klasztorna – 7 Kamienic – Pułaskiego – III al. NMP – Ratusz.

Dwupiętrowy autobus Bristol Lodekka (rocznik 1965) do Częstochowy na własnych kołach przyjechał z Holandii w styczniu 2018 roku i został później zakupiony za 300 tys. zł. Samochód jest częścią floty MPK i wykonuje wyjazdy turystyczne, ale także na inne wyjazdy okazjonalne i rezerwacje biznesowe. Używany i konserwowany jest na bieżąco – także wtedy, gdy nie mógł go aktywnie używany (ze względów pandemicznych). Pomimo tego, że samochód pochodzi z Londynu, po prawej stronie zamontowane są drzwi ułatwiające poruszanie się pasażerów (przez które można korzystać z istniejących przystanków autobusowych). Autobus może pomieścić 54 gości.

Bilety na 45-minutową przejażdżkę zabytkowym autobusem będą w cenie 10 zł dla dzieci i młodzieży, 20 zł dla dorosłych lub według ulgi akceptowanej przez częstochowskie MPK. Pamiątkowe bilety można nabyć w siedzibie Częstochowskiej Organizacji Turystycznej lub bezpośrednio u kierowcy.