Londyński autobus wraca na ulice Częstochowy: Wycieczki dostępne przez całe lato

Autobus londyński powrócił na drogi Częstochowy, gotów przewozić mieszkańców oraz odwiedzających turystów podczas letnich wycieczek po mieście. Ożywione zainteresowanie zaobserwowano podczas pierwszych kursów, które odbyły się w weekend.

Parę lat temu Częstochowa zdecydowała wprowadzić przeloty londyńskim autobusem jako jedną z atrakcji miasta. Początkowo Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) wynajmowało pojazd, ale później nabyło własny. Kursy zyskały na popularności, ale ze względu na pandemię musiały zostać zawieszone. Do tej unikalnej atrakcji powrócono jednak rok temu, a tegoroczne wakacje są kontynuacją tego pomysłu. Pierwszy wakacyjny weekend z „londyńczykiem” spotkał się z wielkim entuzjazmem.

„Londyńczyk”, czyli dwupiętrowy autobus, jeździ po Częstochowie w soboty i niedziele, od godziny 11:00 do 17:00, ruszając o pełnych godzinach. Planowane jest kontynuowanie jazd przez całe wakacje. Zarówno punkt startowy, jak i końcowy, znajdują się na Placu Biegańskiego. Trasa „londyńczyka”, którym obsługiwana jest specjalna linia numer 034, zdolna przewozić jednorazowo 54 pasażerów, została nieco zmieniona w porównaniu do poprzednich lat.

Autobus rusza z Placu Biegańskiego, prowadząc I oraz II Aleją NMP w stronę Starego Miasta, następnie dociera do Placu Daszyńskiego i kontynuuje jazdę ulicami Warszawską, Garibaldiego, Wilsona by wrócić na II Aleję. Dalej jedzie Aleją Kościuszki, skierowuje się do Armii Krajowej i skręca w ulicę Dekabrystów. Po zjeździe Szajnowicza-Iwanowa autobus wraca do centrum, poruszając się ulicami Popiełuszki, Pułaskiego i Sobieskiego, aż dojeżdża do Placu Biegańskiego, gdzie trasa się kończy. W tym roku podróżni będą słuchać nagrania z głośników zamiast korzystać z usług przewodnika.