Modernizacja dawnej "gierkówki" w Częstochowie: krucjata przeciwko czasowi

W Częstochowie, stara trasa znana jako „gierkówka” jest stopniowo otwierana dla ruchu drogowego. Przed świętami Bożego Narodzenia, nowy odcinek od alei Jana Pawła II do ulicy Legionów będzie dostępny dla kierowców w obu kierunkach.

Stanowi to część największego projektu inwestycyjnego dotyczącego infrastruktury drogowej w ostatnich czasach w tym mieście. Mimo iż modernizacja miejskiego odcinka „gierkówki” miała zakończyć się 30 listopada, prace nadal są prowadzone. Wykonawca, który jest po terminie, musi teraz zmierzyć się z możliwością nałożenia kar. Jeżeli nie uda mu się zakończyć wszystkich prac do końca roku i oddać drogi do użytku, miasto straci unijną dotację.

Prace modernizacyjne na drodze krajowej DK91 są kontynuowane na niemal każdym jej odcinku, jednak pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Może się więc okazać, że to nie dni, ale konkretnie liczba godzin zadecyduje o powodzeniu tej inwestycji.

Jak dotąd, na początku grudnia, na remontowanej DK 91 w Częstochowie wprowadzono nową, tymczasową organizację ruchu. Udostępniony został niewielki fragment dawnej „gierkówki” – jednokierunkowy pas prowadzący od alei Jana Pawła II do Galerii Jurajskiej.