Ruchome szopki na Jasnej Górze – niezmienna tradycja świąt Bożego Narodzenia

Na początku okresu świąt Bożego Narodzenia, Jasnogórski klasztor otwiera swoje podwoje dla licznych zwiedzających, którzy każdego roku przybywają, aby podziwiać tradycyjną ruchomą szopkę. Mimo często kapryśnej zimowej aury, zainteresowanie tym wydarzeniem nie maleje i turyści tłoczą się w ogromnej kolejce już przed nabożeństwem wieczornym.

Kiedy nadejdzie okres między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem, na terenie jasnogórskiego sanktuarium można dostrzec kilka ustawionych szopek. Każda z nich jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju.

Pierwsza z nich to tradycyjna szopka, składająca się z dużych figur, umieszczonych w rustykalnej, drewnianej chacie. Druga to popularna ruchoma szopka, prezentowana na tzw. fosach. Trzecia znaleźć można w Bazylice, natomiast czwarta zdobi Bastion św. Barbary. Ten ostatni model został precyzyjnie i pięknie wyrzeźbiony w ponad 300-letnim drewnie oliwkowym przez chrześcijańskich rzemieślników z Betlejem.

szopka ruchoma jest niewątpliwie najbardziej obleganym miejscem. Jej wciągająca dynamika oraz piękne wykonanie przyciąga zarówno najmłodszych, jak i tych starszych zwiedzających, którzy z zainteresowaniem obserwują sceny z życia Jezusa, aranżowane przez paulinów.