Możliwa reorganizacja administracyjna: Czy pojawi się województwo piotrkowsko-częstochowskie?

Pomysł na stworzenie nowego podziału administracyjnego, znanego jako województwo piotrkowsko-częstochowskie, zaczyna zyskiwać na popularności. W tym scenariuszu, między innymi Radomsko, znalazłoby się w obrębie nowego terytorium zamieszkałego przez 1,3 miliona mieszkańców. Taka koncepcja zakłada, że to województwo byłoby jednym z dwudziestu dwóch tworzonych przez tak zwane drugorzędne miasta regionalne – w tym przypadku Częstochowę i Piotrków Trybunalski.

Ten pomysł mógł zostać zapomniany, gdy widmo województwa częstochowskiego, które miało obejmować nasz powiat, zostało odłożone na bok. Szymon Giżyński, poseł PiS z Częstochowy i ostatni tamtejszy wojewoda, lobbował za tą ideą kilka lat temu. Pomimo kilku prób, nie udało mu się dokonać żądanych zmian administracyjnych.

Jednakże, wydaje się, że Giżyński nie jest jedynym, który rozważa taką możliwość. Ten temat zaczyna pojawiać się również w dyskusjach naukowych. W tych kręgach, nie chodzi jedynie o stworzenie nowego województwa, ale o ogólną korektę obecnego podziału administracyjnego kraju.