Operacja CBA przeciwko korupcji w sektorze edukacji wyższej: zatrzymano trzech rektorów

W ostatniej akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego, dwóch obecnych rektorów prywatnych uczelni z miast Konin i Szczecin oraz były rektor Akademii Polonijnej z Częstochowy zostali aresztowani. Informacje o tej sprawie pojawiły się już kilka dni temu, ale dopiero teraz CBA ujawniło konkretyzację śledztwa. Sprawą zarządza Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej z siedzibą w Katowicach.

Funkcjonariusze rzeszowskiego oddziału Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą skomplikowane i wielowątkowe śledztwo. Dotyczy ono m.in. operacji zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie przyjmowali korzyści finansowe i personalne w zamian za wystawianie certyfikatów studiów i dyplomów MBA, które umożliwiają zasiadanie w radach nadzorczych firm z częściowym udziałem Skarbu Państwa.

6 czerwca 2024 roku, w czwartek, funkcjonariusze Delegatury CBA w Rzeszowie przeprowadzili akcję na terenie trzech województw: zachodniopomorskiego, śląskiego i wielkopolskiego. W wyniku tej operacji zatrzymano trzech mężczyzn powiązanych z sektorem edukacji wyższej w niepublicznych uczelniach. Zatrzymani to: dr Andrzej K., były rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie, prof. Waldemar U., obecny rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie, oraz prof. Marek W., który stoi na czele Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie.