Podsumowanie wyborów senatora dla okręgu 69

Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) dokonała pełnego przeliczenia głosów z obwodowych komisji wyborczych w Częstochowie, która jest miastem na prawach powiatu i stanowi senacki okręg wyborczy nr 69. Wyniki pokazały, że urzędujący senator Republiki Polskiej, Wojciech Konieczny z Nowej Lewicy (którego popierał Pakiet Senacki), zdobył największe poparcie spośród kandydatów, pokonując Monikę Pohorecką z Prawa i Sprawiedliwości (PiS), jak informuje PKW na swojej stronie internetowej.

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez PKW, Wojciech Konieczny uzyskał 49,44% wszystkich głosów. W porównaniu do tego, Monika Pohorecka zdobyła 30,39% poparcia. Łącznie, Konieczny otrzymał 59 980 głosów od wyborców, podczas gdy Pohorecką poparło łącznie 36 866 mieszkańców Częstochowy.

Do mandatu senatorskiego oprócz Koniecznego i Pohoreckiej kandydowali również Marcin Maranda reprezentujący Bezpartyjnych Samorządowców oraz Małgorzata Bieńkowska z Konfederacji. Zdobyli odpowiednio 13 055 głosów, co stanowi 10,76% wszystkich oddanych głosów oraz 11 406 głosów, co daje 9,40% poparcia.

Wojciech Konieczny jest lekarzem zawodu i obecnie pełni funkcję dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. Pierwszy raz został wybrany na senatora w 2019 roku, kiedy to pokonał poprzedniego senatora z PiS, Artura Warzochę, różnicą niecałych 5 tysięcy głosów. Przed tym krótkim okresem pełnił funkcję radnego Sejmiku Województwa Śląskiego.