Przywracanie tradycji: Częstochowa zaprasza na XI Dni Kultury Chrześcijańskiej

W okresie od 15 października do 2 listopada bieżącego roku, miejsce to znane z pielgrzymkowej tradycji – Częstochowa, stanie się areną dla twórców sztuki, naukowców oraz różnorakich propagatorów kultury. To właśnie tam odbędzie się jedenasta edycja Dni Kultury Chrześcijańskiej, jak poinformowała PAP Barbara Głąb, pełniąca funkcję wiceprezesa Klubu Inteligencji Katolickiej z siedzibą w tym mieście.

Organizatorzy tego wydarzenia przewidzieli bogaty program dla uczestników. Będzie można między innymi uczestniczyć w ośmiu koncertach, zwiedzić sześć wystaw, obejrzeć pięć projekcji filmowych i wziąć udział w dwóch wieczorach połączonych ze słowno-muzycznym programem. Dodatkowo przewidziane są dwie konferencje, spotkanie z autorem oraz wieczornica.

Barbara Głąb oraz Maria Banaszkiewicz, reprezentujące zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej, podkreślają, że inicjatywa ta nie jest nowością. Wręcz przeciwnie, jest to próba przywrócenia tradycji ich organizacji, której ostatnia edycja miała miejsce w 2012 roku. Zgodnie z relacją przedstawicielek zarządu KIK, decyzję o odnowieniu Dni Kultury Chrześcijańskiej podjęto po konsultacjach z różnymi środowiskami – kościelnymi, parafialnymi, kulturalnymi i artystycznymi. Czyniono to za zgodą oraz pod patronatem arcybiskupa Wacława Depo. Wiodącym tematem tegorocznej edycji będzie postać Świętego Jana Pawła II.

Organizatorzy wydarzenia z entuzjazmem informują, że ich plany udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, reprezentujących różnorodne instytucje, stowarzyszenia, kościoły, szkoły na różnych poziomach oraz indywidualnych twórców – artystów, muzyków i naukowców. Wszyscy uczestnicy postanowili ofiarować swoje talenty, czas i energię na rzecz tej inicjatywy pro bono, chcąc tym samym przyczynić się do promocji chrześcijańskiej kultury w sferze artystycznej i intelektualnej.