Rektorzy uczelni prywatnych oskarżeni o korupcję – zatrzymani przez CBA

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzili operację, podczas której zatrzymali trzech mężczyzn pełniących funkcje rektorów w prywatnych instytucjach edukacyjnych. Działania te znalazły miejsce w Koninie i Szczecinie, a także dotyczyły byłego rektora Akademii Polonijnej w Częstochowie. Śledztwo tą sprawą prowadzi Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Służby Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie przeprowadzają skomplikowane dochodzenie, które obejmuje wiele aspektów. Badana jest między innymi działalność grupy przestępczej, których członkowie są podejrzani o korupcję. W zamian za korzyści majątkowe i osobiste wystawiali dokumenty potwierdzające ukończenie studiów czy dyplomy MBA, co dawało im prawo do zasiadania w radach nadzorczych spółek, gdzie Skarb Państwa ma swoje udziały.

Szósty dzień czerwca 2024 roku zapisał się w historii jako moment, kiedy funkcjonariusze Delegatury CBA w Rzeszowie, działając na terenie województw: zachodniopomorskiego, śląskiego i wielkopolskiego, zatrzymali trzy osoby ze świata akademickiego. Wśród nich znaleźli się rektorzy prywatnych uczelni: Andrzej K., były rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie, Waldemar U. ,rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie oraz Marek W., rektor Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie.