Spekulacje na temat startu prezydenta Częstochowy, Krzysztofa Matyjaszczyka, w nadchodzących wyborach samorządowych

W kontekście zbliżających się wyborów samorządowych planowanych na kwiecień, w Częstochowie krąży wiele plotek dotyczących ewentualnego startu znanego działacza Lewicy, prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka. Według niektórych spekulacji, możliwe jest zgłoszenie jego kandydatury przez komitet Wspólnie dla Częstochowy. Niektóre doniesienia sugerują nawet, że może on nie otrzymać poparcia ze strony swojego tradycyjnego sojusznika politycznego – Lewicy.

Krzysztof Matyjaszczyk, sprawujący funkcję prezydenta Częstochowy od 2010 roku, do chwili obecnej brał udział w wyborach jako reprezentant Lewicy. Przez lata były rozpatrywane różne scenariusze, w tym możliwość zgłoszenia jego kandydatury przez szerszy komitet ponadpartyjny, jednak ostatecznie nigdy do tego nie doszło. Prezydent Częstochowy nie podjął również decyzji o odejściu z partii i rezygnacji z partyjnej przynależności, jak to czynili niektórzy samorządowcy w innych miastach. Nadal jest on związany z Nową Lewicą.

Aktualna sytuacja Nowej Lewicy w Częstochowie napawa jednak niepokojem, jako że partia boryka się z poważnymi problemami, wśród których najistotniejszym wydaje się być znaczny spadek popularności.