Tajemnicza historia polskiej poczty na wystawie w Częstochowie

Wystawa prezentująca dawne dokumenty pocztowe, tajemnice działania polskiej poczty oraz historię częstochowskich placówek pocztowych została zorganizowana w Archiwum Państwowym w Częstochowie we współpracy z Polskim Związkiem Filatelistów z Częstochowy. Chociaż Poczta Polska w Częstochowie działa oficjalnie od 1918 roku, to historia poczty na terenie Polski sięga aż XVI wieku. Dokładnie 18 października 1558 roku król Zygmunt August utworzył stałe połączenie pocztowe pomiędzy Krakowem a Wenecją przez Wiedeń za pomocą tak zwanej poczty koni rozstawnych.

Ekspozycja ukazująca fragmenty historii polskiej poczty została zaprezentowana w Archiwum Państwowym w Częstochowie podczas wernisażu, który odbył się 9 czerwca. Inauguracji wystawy dokonała Elżbieta Surma-Jończyk, Dyrektor Archiwum Państwowego w Częstochowie. Po wystawie oprowadzała jej współautorka, Ewa Dubaj, Kierownik Oddziału II ewidencji, opracowania i zabezpieczania zasobu archiwalnego.

Wystawa została zorganizowana we współpracy z filatelistami z Częstochowy, którzy są członkami Częstochowskiego Okręgu Polskiego Towarzystwa Filatelistycznego. Na ekspozycji można zobaczyć koperty ze zmieniającymi się na przestrzeni lat pieczątkami, karty dróżne pokazujące sposób przekazywania więźniów między zakładami karnymi – czym zajmowała się również polska poczta, a także dokument dotyczący powołania poczty w Częstochowie w 1918 roku oraz projekt techniczny słynnej częstochowskiej poczty, która znajduje się na skrzyżowaniu ulic Śląskiej i Kopernika, jak opowiadała Ewa Dubaj.