Testy polskiego autobusu wodorowego w Częstochowie – krok w stronę niskoemisyjnego transportu

Planowane jest przeprowadzenie próbnych podróży polskim autobusem napędzanym wodorem w Częstochowie do 26 lipca. Rybnik już złożył zamówienie na tego typu pojazdy. Władze Częstochowy mają nadzieję, że podobne autobusy w niedługim czasie będą kursować po trasach prowadzących do Jasnej Góry.

21 lipca, dokładnie o południu, pierwszy wodorowy autobus został zaprezentowany mieszkańcom Częstochowy. Ten ekologiczny środek transportu ma być testowany na ulicach miasta. Jest to kolejny etap we wdrażaniu niskoemisyjnego transportu miejskiego w tym mieście.

Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy, podkreśla, że program „Lepsza komunikacja w Częstochowie” obejmuje zarówno rozwój infrastruktury drogowej i rowerowej, jak i modernizację transportu publicznego. Głównym celem jest osiągnięcie najwyższego poziomu bezpieczeństwa, funkcjonalności i użyteczności, a także minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko. Prezydent Matyjaszczyk twierdzi, że miasto nieustannie śledzi nowinki technologiczne związane z transportem miejskim, a jednym z kierunków rozwoju ma być implementacja autobusów wodorowych.

Testy mają nie tylko sprawdzić działanie technologii wodorowej, ale także zbierać opinie pasażerów o komforcie jazdy tym środkiem transportu. Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego będą monitorować efektywność oraz wydajność techniczną autobusu podczas jego eksploatacji. Pomoże to ocenić możliwości poprawy funkcjonowania takich pojazdów oraz ich potencjalne zalety.