Święto franciszkanów świeckich na Jasnej Górze – wspomnienie 30 lat pielgrzymek i obchody 800-lecia Reguły i Zakonu

Wydarzenia zaplanowane na sobotni wieczór obejmują nie tylko modlitwę oraz czas na medytację, ale także przewidują okazję do złożenia hołdu trzydziestu latom pielgrzymowania franciszkańskiej braci świeckiej do sanktuarium na Jasnej Górze. Dodatkowo, odbędzie się konferencja dedykowana 800-letniej rocznicy powstania Reguły i Zakonu.

Układ uroczystości przewiduje, że ich kluczowym momentem będzie msza święta odprawiana na Jasnogórskim Szczycie o godzinie 11:00 w sobotę, 22 lipca. Liturgii przewodniczyć będzie biskup częstochowski Andrzej Przybylski, który wygłosi również homilię. Po zakończeniu mszy, Narodowa Rada Zakonu spotka się z przełożonymi poszczególnych Regionów. Całe wydarzenie zamyka nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz końcowe błogosławieństwo.

Początki istnienia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich sięgają aż do roku 1221. To właśnie wtedy św. Franciszek, odpowiedzialny na aktualne potrzeby Kościoła oraz świeckich wiernych, którzy prowadzili życie rodzinne, przedstawił im innowacyjną formę realizacji ewangelicznych ideałów w codziennym życiu.