Triumf częstochowianki w prestiżowym międzynarodowym konkursie literackim

Agnieszka Oknińska, rodem z Częstochowy, mieszka od paru lat w Berlinie. Jednak to nie przeszkodziło jej w triumfie w siódmej edycji Międzynarodowego Konkursu Literackiego imienia Siegfrieda Lenza. Jej opowiadanie „Małe getta” zostało docenione przez jury i przyniosło jej zwycięstwo. „Triumf doda mi skrzydeł do dalszego pisania” – podkreśla Agnieszka.

Szerokie spektrum kulturowe niemieckiego społeczeństwa stało się inspiracją dla powstania opowiadania. Jak mówi autorka: „Mam tam doświadczenia, których tutaj jeszcze nie doświadczyliście. Kontaktuję się z tymi ludźmi na co dzień i obserwuję ich życie”. W „Małych gettach” pojawiają się trzy postacie kobiet różnych narodowości – Arabki, Turczynki i Polki. Wszystkie zmagają się z narzuconymi wartościami społecznymi i religijnymi, dążąc jednocześnie do poczucia bezpieczeństwa, odnalezienia siebie i miłości.

Opowieść utworzona przez Agnieszkę Oknińską docenili jurorzy VII Międzynarodowego Konkursu Literackiego im. Siegfrieda Lenza, przyznając jej pierwszą nagrodę. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ełku, Iwona Adeszko podkreśliła: „W tym roku otrzymaliśmy 68 zgłoszeń konkursowych, w tym również prace zarówno z Berlina, jak i innych miejsc w Europie, takich jak Wielka Brytania czy Irlandia”. Autorka podkreśliła również, że Polacy za granicą nadal tworzą twórczość literacką, dzięki czemu duchem wracają do swojej ojczyzny.