Rybnicka Pielgrzymka Archidiecezji Katowickiej w drodze na Jasną Górę

Biuro Prasowe Jasnej Góry poinformowało o zbliżającym się przybyciu pieszej pielgrzymki Archidiecezji Katowickiej na Jasną Górę. Uczestnicy pielgrzymki wyruszyli nie tylko z Katowic, ale także z Rybnika. Są w drodze, by dotrzeć na miejsce 5 sierpnia.

Piesza Pielgrzymka Rybnicka, będąca jednocześnie pielgrzymką archidiecezjalną, dojdzie do sanktuarium około godziny 14:30. To już 78. edycja tej tradycyjnej pielgrzymki, która odbywa się bez przerwy od 18 lat. Na godzinę 15 zaplanowano Mszę Świętą pielgrzymkową na Szczycie Jasnej Góry. Następnie, w dniu święta Przemienienia Pańskiego, dla wszystkich pielgrzymów z terenu katowickiej archidiecezji odprawiona zostanie Msza Święta o godzinie 9:30 w Kaplicy Matki Bożej.

Pielgrzymi podążają pod hasłem nawiązującym do tegorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie. Ich przewodnim tematem jest wyrażenie „Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem”, zaczerpnięte z Ewangelii według św. Łukasza. Wśród wędrujących grup szczególne miejsce zajmuje tzw. grupa „pokutna”, której członkowie noszą fioletowe chusty.

Początki tej pielgrzymki sięgają roku 1946, kiedy to Stanisław Pol i Emil Lesik wraz z trzema towarzyszami wyruszyli pieszo z Rybnika na Jasną Górę, spełniając przyrzeczenie złożone podczas II Wojny Światowej. Obiecali wtedy: „Jak przeżyjemy, pójdziemy piechotą do Częstochowy”. Od tamtego momentu pielgrzymkę kontynuują następne pokolenia.