„Uratować znaczy żyć” – konkurs pierwszej pomocy

Upowszechnianie zasad udzielania pierwszej pomocy było tematem konkursu „Uratować znaczy żyć”. Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 25 zorganizowali ją wspólnie z częstochowską policją i strażą pożarną.

Głównym etapem dzisiejszych zmagań dzieci i młodzieży VI Okręgowego Konkursu „Przeżyć znaczy żyć” był budynek Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie w jego lokalizacji, popularny „Trójkąt”, a impreza – jak co roku wspierana była przez policję miejską i Państwową Straż Pożarną.  Uczestników powitał prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

„Coraz częściej możemy pochwalić się tym, że uczennice i uczniowie szkół podstawowych lepiej znają zasady pierwszej pomocy od swoich rodziców. Między innymi dzięki takim konkursom i akcjom” – mówił prezydent, życząc wszystkim powodzenia.

O tym jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa można uczyć małe dzieci, stopniowo, wraz z wiekiem, dostosowując formę i treść tej wiedzy. Małe dzieci mogą sugerować tematy związane z „sytuacjami problemowymi”, nawet podczas czytania mądrych bajek lub wspólnej zabawy. Jeśli dziecko potrafi prawidłowo się komunikować, powinno być nauczone wzywania pomocy – nawet przedszkolak powinien sobie z tym poradzić, a historie kilkuletnich dzieci w wiadomościach, których odwaga i komunikatywność pomogły uratować najbliższą rodzinę członkowie z niebezpieczeństwa są dowodem na potwierdzenie tych słów.