Uważaj na fałszywe wiadomości SMS o zablokowanych przesyłkach

Ostatnimi czasy, wiele osób otrzymało podejrzane wiadomości SMS informujące o tym, że ich paczka została zatrzymana z powodu niekompletnych danych adresowych. Wiadomość ta zachęca do kliknięcia w link podany w treści SMS-a w celu uzupełnienia danych. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest to najprawdopodobniej próba wyłudzenia danych osobowych przez cyberprzestępców.

Jeżeli natknąłeś się na taką wiadomość, możesz ją zgłosić do CERT Polska (CSIRT NASK). Wystarczy skorzystać z funkcji „przekaż” lub „udostępnij” dostępnej w twoim telefonie, następnie przesłać treść podejrzanej wiadomości do analityków CERT Polska. Eksperci od bezpieczeństwa cyfrowego będą mogli ocenić wiarygodność domeny i ewentualnie dodać ją do listy ostrzeżeń.

Schemat działania oszustów polega na masowym wysyłaniu wiadomości tekstowych sugerujących problemy z dostarczeniem przesyłki spowodowane brakiem numeru ulicy. Przestępcy starają się w ten sposób skłonić internautów do uzupełnienia brakujących danych na stronie, która niebezpiecznie przypomina autentyczną stronę firmy kurierskiej. Jeżeli otrzymałeś taką wiadomość i masz jakiekolwiek wątpliwości co do jej autentyczności, zalecamy bezpośredni kontakt z firmą lub instytucją, którą rzekomo reprezentuje nadawca SMS-a. Zawsze korzystaj z oficjalnych numerów telefonu lub adresów e-mail dostępnych na stronie internetowej danej firmy, a nie z tych podanych w podejrzanej wiadomości.

Jeśli natkniesz się na podejrzaną wiadomość e-mail lub SMS, zgłoś to natychmiast do CERT Polska (CSIRT NASK). Możesz to zrobić używając funkcji „przekaż” lub „udostępnij” w swoim telefonie i przesłać treść wiadomości na numer 799 448 084. Twoje zgłoszenie zostanie następnie przekazane analitykom CERT, którzy ocenią sytuację i mogą dodać podejrzaną domenę do listy ostrzeżeń. Twój krok może pomóc uchronić innych użytkowników przed potencjalnym oszustwem!