Wszystkie publiczne stacje ładowania pojazdów elektrycznych w Częstochowie są już aktywne

Rozbudowa infrastruktury dla pojazdów napędzanych energią elektryczną w Częstochowie postępuje zgodnie z planem. W całym mieście funkcjonuje obecnie ponad sto stacji umożliwiających ładowanie tego rodzaju aut, wszystkie z nich dostępne są dla ogółu mieszkańców i turystów. Aktualnym operatorem tych punktów jest firma ELEPORT.

Zgodnie z regulacjami dotyczącymi elektromobilności i paliw alternatywnych, na samorządach spoczywa obowiązek zapewnienia odpowiedniej liczby punktów ładowania w lokalizacjach publicznych. W kontekście Częstochowy zaplanowano utworzenie stu takich miejsc.

“Zgodnie z ustawą oraz uchwałą Rady Miasta, Operator Systemu Dystrybucyjnego, czyli Tauron Dystrybucja, w ramach mechanizmu interwencyjnego zrealizował budowę 90 punktów ładowania. W ten sposób miasto spełniło nakładany przez przepisy obowiązek” – informuje Tomasz Jamroziński, rzecznik prasowy magistratu w Częstochowie.

Zadaniem Miejskiego Zarządu Dróg było oznakowanie miejsc przeznaczonych do ładowania pojazdów elektrycznych. Początkowo zarządcą stacji było przedsiębiorstwo Tauron. W ubiegłym roku, w wyniku przetargu, ogólnodostępne punkty ładowania w Częstochowie zostały nabyte przez estońską firmę ELEPORT Sp. z o.o., która wcześniej kupiła je od OSD Tauron Dystrybucja S.A.