skrzyrzowanie-wyprzedzanie

Wyprzedzał cztery samochody na pasach. Teraz odpowie przed sądem

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie Rafała K., który w czerwcu br. omal nie doprowadził do tragicznej sytuacji w miejscowości Rędziny. 39-latek odpowie za wyprzedzanie na pasach czterech samochodów, prowadząc pojazd bez ważnego prawa jazdy i narażając na niebezpieczeństwo pieszych, w tym dwójkę dzieci.

Do zdarzenia doszło 5 czerwca w Rędzinach, gdzie 39-letni Rafał K. wyprzedzał volkswagenem cztery pojazdy stojące przed przejściem dla pieszych. W tym samym momencie przez pasy przechodziły cztery osoby, w tym dzieci w wieku 3 i 7 lat. Swoim czynem naraził na utratę życia mieszkańców Rędzin, a do tego prowadził swój samochód z naruszeniem zakazu sądowego prowadzenia pojazdów mechanicznych. Cała sytuacja została zarejestrowana przez kamerę miejskiego monitoringu.

Kierowca już w przeszłości był sprawcą śmiertelnego wypadku

W 2011 sąd wydał wyrok we wcześniejszej sprawie Rafała K., który przez nieodpowiedzialną jazdę pod wpływem alkoholu spowodował śmiertelny wypadek drogowy i uciekł z miejsca zdarzenia. Mężczyzna został skazany na 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności i otrzymał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek poinformował, że Rafał K. przyznał się do zarzucanych mu czynów związanych z wyprzedzaniem czterech samochodów na przejściu dla pieszych i narażenie na niebezpieczeństwo przechodzących przez jezdnię mieszkańców Rędzin. Ponadto, kierowca odpowie również za złamanie zakazu sądowego w sprawie prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Sąd Rejonowy w Częstochowie umieścił podejrzanego w areszcie tymczasowym, a później zastosował wobec niego dozór policyjny. Za stworzenie sytuacji zagrażającej życiu innych osób Rafałowi K. grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Natomiast za prowadzenie samochodu pomimo zakazu sądowego podejrzany może dodatkowo otrzymać od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.