Wyróżnienie w konkursie Związku Miast Polskich

Miasto Częstochowa zostało wyróżnione w konkursie Związku Miast Polskich „Lider Zarządzania Samorządowego 2022”. W kategorii miast na prawach powiatu Częstochowa otrzymała wyróżnienie za program „Teraz Lepsza Praca”.

Otrzymano 39 zgłoszeń z 31 miast. Na podstawie eksperckiej oceny komisji konkursowej zakwalifikowano 30 projektów z 24 ośrodków. Między innymi osiem projektów z miast praw obywatelskich, takich jak Częstochowa. Konkursy ZMP promują innowacyjne rozwiązania wychodzące naprzeciw potrzebom społeczności.

Hasło konkursu – „Komunikacja – Partycypacja – Współzarządzanie” – jest kwintesencją „otwartego rządzenia” samorządowców, pozwalającego na budowanie odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego i wzmacnianie poczucia sprawczości. Ich wiedza i znajomości funkcjonowania samorządów, pozwala jednocześnie niwelować podziały między pospólstwem a rządzącymi.

„W naszym dialogu z inwestorami już nie skupiamy się wyłącznie na finansowej wielkości inwestycji i samej liczbie miejsc pracy, którą wygeneruje. W dobie wysokiej podaży pracy, istotna jest jej jakość. Konkurencyjna płaca, szanse awansu i podnoszenia kwalifikacji, ,,europejska” kultura pracy czy przyjazna atmosfera. Takich pracodawców widzimy w Częstochowie szczególnie chętnie. A miasto ma dla nich m.in. niezawodnych pracowników. Absolwentki i absolwentów naszych szkół branżowych i kierunków uczelnianych stworzonych po konsultacjach z firmami. Cieszę się, że taki pomysł na korzystną wymianę między miastem a inwestorami zyskuje uznanie na szerokim forum i może być inspiracją dla innych polskich samorządów”. – komentuje prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Konkursową galę zorganizowano 23 lutego w Tarnowie. Laureaci i wyróżnieni otrzymali statuetki, dyplomy i nagrody.