Zabezpieczenie meczu piłkarskiego przez policjantów z różnych polskich miast

Siły bezpieczeństwa z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, wspierane przez funkcjonariuszy z Katowic, Wrocławia, Łodzi i Krakowa, zapewniały porządek podczas sobotniego meczu piłkarskiego. Konfrontacja na boisku pomiędzy klubami Raków Częstochowa oraz Śląsk Wrocław, mimo iż została uznana za wydarzenie o podwyższonym ryzyku, przebiegła bez żadnych incydentów prawnych.

Mecz piłki nożnej między Rakowem Częstochowa a Śląskiem Wrocław odbywał się w sobotnie popołudnie pod baczny okiem policji. Za bezpieczeństwo uczestników i kibiców zadbali funkcjonariusze z Częstochowy, Katowic, Łodzi, Krakowa i Wrocławia. Ochrona obejmowała obszar stadionu, trasy przejazdu dla fanów, dworce oraz szlaki komunikacyjne. Mimo iż wydarzenie to zostało sklasyfikowane jako mecz o podwyższonym ryzyku, nie doszło do żadnych naruszeń prawa.

Pragniemy przypomnieć wszystkim zwolennikom futbolu, że zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych, osoba która w trakcie trwania takiego wydarzenia sportowego używa jakichkolwiek elementów odzieży czy przedmiotów w celu uniemożliwienia lub znacznego utrudnienia swojego rozpoznania, może zostać ukarana ograniczeniem wolności lub grzywną nie mniejszą niż 2000 złotych. Dodatkowo, osobie wniesieniu lub posiadaniu na imprezie masowej broni, materiałów pirotechnicznych, łatwopalnych, wybuchowych lub innych niebezpiecznych przedmiotów grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 5 lat. Sąd ma prawo orzekać konfiskatę przedmiotów, nawet jeśli nie są one własnością sprawcy. Ponadto sąd może nakazać środek karny zakazu wstępu na imprezę masową na okres od 2 do 6 lat.