Zakończenie sezonu Filharmonii

Sezon w Częstochowskiej Filharmonii zakończył się suitą Gustava Holsta. Wybór tej kompozycji nie był przypadkowy, ponieważ obchodzimy Rok Mikołaja Kopernika, wielkiego naukowca zajmującego się astronomią. Podczas koncertu, który odbył się 16 czerwca o godzinie 19:00, widzowie mieli również okazję podziwiać projekcję planetarną.

Co ciekawe, suita Gustava Holsta nie uwzględnia Ziemi. Prawdopodobnie kompozytor zakładał, że charakter naszej planety i istot, które ją zamieszkują, łączy cechy tradycyjnie przypisywane innym planetom. W ludzkim, ziemskim świecie istnieje współistnienie agresji i miłości, łagodności i dynamizmu, materii i duchowości.

Na zakończenie 78. Sezonu Artystycznego, 15 czerwca o godzinie 19:00, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod batutą dyrektora Filharmonii Adama Klocka wykonała „Planety” op. 32 Gustava Holsta. W koncercie wzięły udział również Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod przygotowaniem Janusza Siadlaka oraz Chór Jasnogórskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej pod przygotowaniem Jolanty Muratów.

W ramach koncertu odbyła się także projekcja przygotowana we współpracy z Planetarium Uniwersytetu Jana Długosza. Ze względu na projekcję oraz dla zapewnienia komfortu odbioru dźwięku i obrazu, miejsca na balkonie sali koncertowej były pierwsze do sprzedaży.