Zatrzymanie szefa grupy przestępczej związanej ze składowaniem odpadów

Szef zorganizowanej grupy przestępczej, 47-letni mężczyzna, który od roku 2018 aktywnie uczestniczył w nielegalnym składowaniu odpadów niebezpiecznych na obszarze całego państwa, został zatrzymany. Przed aresztowaniem był poszukiwany na podstawie wydanego listu gończego. Kolejne trzy miesiące spędzi za kratami.

Przeciwdziałanie nielegalnemu składowaniu odpadów w Częstochowie rozpoczęło się w końcu 2019 roku. Wówczas to w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie powstała specjalistyczna grupa śledcza. Jej celem było zwalczanie tego procederu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach i przy współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Katowicach.

Podczas prowadzonego śledztwa funkcjonariusze policji specjalizujący się w zwalczaniu przestępczości gospodarczej odkryli 14 nielegalnych miejsc składowania odpadów na terenie województwa śląskiego, opolskiego, mazowieckiego i łódzkiego. Dzięki owocnej współpracy z Prokuraturą Regionalną w Katowicach, udało im się zatrzymać 68 osób zaangażowanych w działalność zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa ta profitowała z nielegalnego transportu i składowania substancji stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia. Na dzień dzisiejszy, sześcioro z nich nadal pozostaje w areszcie.