Zmiany w programie Mój Prąd od 15 grudnia

Panele fotowoltaiczne wciąż zyskują na popularności, ponieważ energia odnawialna staje się coraz bardziej popularna na rynku energetycznym. Wraz z postępem technologii panele fotowoltaiczne są coraz bardziej dostępne w wielu polskich miastach, między innymi takich jak Częstochowa, ale nie tylko.

Mój Prąd w roku 2022 i ciągłe zmiany

Od 2022 roku nastąpiła zmiana sposobu rozliczania nadwyżek energii z fotowoltaiki i trzeba przyznać, że było to niewygodne dla tych, którzy postanowili po tym czasie zamontować panele fotowoltaiczne na swojej posesji. Wcześniej obowiązywały systemy z opomiarowaniem netto, jednak ci, którzy zainstalowali swoje panele fotowoltaiczne po 1 kwietnia 2022 r., powinni już być rozliczani w ramach nowego systemu rozliczeń netto. Co to jest rozliczenie netto? Energia wytwarzana przez nasze panele słoneczne byłaby sprzedawana do sieci po średnich cenach rynkowych — po cenie hurtowej — ale mogłaby być również kupowana po cenach detalicznych, w zależności od tego, jak droga jest w danym momencie energia elektryczna. Mimo to energia słoneczna nadal ma wiele zalet i dalej była opłacalna zwłaszcza w obecnej dobie kryzysu energetycznego.

Energia słoneczna nie emituje gazów cieplarnianych, nie zanieczyszcza wód gruntowych ani nie wyczerpuje zasobów naturalnych, jak to ma miejsce w przypadku innych głównych źródeł energii. Warto również wspomnieć, że energia słoneczna zapewnia dwie różne korzyści na rachunku za prąd: po pierwsze, panele słoneczne mogą zapewnić dodatkową energię potrzebną do zasilania urządzeń bez zwiększania kosztów energii elektrycznej, a po drugie, przy ich zakupie możemy kwalifikować się do szeregu dotacji i zachęty, które pomogą nam opłacić instalację, gdy przejdziemy na energię słoneczną. Poza tym w Polsce mamy też kilka innych dofinansować na fotowoltaikę a program Mój Prąd od 14 grudnia 2022 roku znowu staje się bardziej korzystny.

Dofinansowania na fotowoltaike

W Polsce istnieje wiele programów dofinansowujących fotowoltaikę. Jedną z opcji jest program Mój Prąd a inne dostępne opcje dofinansowań to między innymi Program Czyste Powietrze czy Ulga Termomodernizacyjna, a dla firm oferowane jest również dofinansowanie w formie dotacji lub pożyczki w programie Energia Plus. Gdy szukasz firmy fotowoltaicznej, warto zapytać, czy pomoże nam ona spełnić wszystkie wymagania, gdy zajdzie taka potrzeba. Wiele firm udostępnia swoim klientom wypełnianie wniosków do programów takich jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze Ulga.

Nowe zasady nowy mój prąd 4.0

Od 15 grudnia wchodzą w życie nowe zasady w programie Mój Prąd 4.0. Przede wszystkim przedłużono termin składania wniosków. Najnowsza edycja programu Mój Prąd wystartowała w kwietniu i miała trwać do 22 grudnia 2022 r. W tej chwili została przedłużona do 31 marca 2023 r. Dodatkowe zmiany to zwiększenie dofinansowania na fotowoltaikę oraz większa promocja inwestycji w fotowoltaikę wraz z dodatkowym wyposażeniem – przede wszystkim magazynami energii. Nową zmianą jest możliwość przeliczenia dofinansowania według nowych, wyższych limitów dla wniosków, które otrzymały już rabat. Większy nacisk na fotowoltaikę jest odpowiedzią na kryzys energetyczny. Beneficjenci programu Mój Prąd jeszcze w trwającej czwartej edycji, będą mogli ubiegać się o wyższe dopłaty do OZE. Zmiana dotyczy dopłat:

Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej – do 6000 lub 7000 zł

Dofinansowanie do magazynu energii – do 16 000 zł

Jednym z głównych celów rządu jest zwiększenie własnej konsumpcji wytworzonej energii. Trzeba przyznać że w związku z nowymi zmianami fotowoltaika stała się ponownie bardzo opłacalna i zaczęła jeszcze mocniej przyciągać potencjalnie zainteresowanych nią mieszkańców wielu Polskich miast takich jak np. Częstochowa.