30. Jubileuszowa Pielgrzymka Wojskowa do Częstochowy

Do Świętej Góry, pod czujnym okiem Czarnej Madonny, przybyła niecodzienna grupa pielgrzymów. Ich szeregi tworzyli zasłużeni generałowie, lojalni oficerowie i podoficerowie oraz zapracowani żołnierze. Wśród nich znaleźli się też pracownicy Ministerstwa Obrony Narodowej jak i inne jednostki wojskowe. Wszyscy oni w towarzystwie orkiestry wojskowej z Krakowa uczestniczyli w 30. Jubileuszowej Pielgrzymce Wojskowej do Częstochowy. Znajdowali się tam również reprezentanci Litwy, Słowacji, Niemiec i USA.

Prowadzeni duchem wiary i determinacji, blisko 320 żołnierzy podczas dziewięciodniowej trasy przemierzyło ponad 300 kilometrów. Podążali oni ku Przeprośnej Górce w Częstochowie, gdzie dołączyło do nich wielu innych przedstawicieli służb mundurowych: Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei czy nawet Krajowej Administracji Skarbowej.

Całe wydarzenie rozpoczęło się 5 sierpnia mszą świętą w katedrze Wojska Polskiego w Warszawie. Mszę, odprawianą specjalnie dla uczestników pielgrzymki, poprowadził biskup polowy Wiesław Lechowicz. Po zakończonej ceremonii, żołnierze przemaszerowali przez ulice Starego Miasta w Warszawie i dotarli na Plac Zamkowy, gdzie dołączyli do Warszawskiej Metropolitalnej Pielgrzymki Akademickiej.

Hasłem przewodnim tegorocznej pielgrzymki były słowa „Pan mój i Bóg mój”. W tym roku do grona pielgrzymów przyłączyły się delegacje z Litwy, Słowacji, Niemiec i USA, co tylko potwierdza uniwersalny charakter tej religijnej pielgrzymki.