40 lat Harcerskiej Białej Służby: Jubileuszowy czas refleksji i pamięci

We wrześniu 2023 roku upłynęło 40 lat od historycznej chwili, jaką było pierwsze zgromadzenie Harcerskiej Białej Służby na Jasnej Górze. Miało ono miejsce dnia 18 czerwca 1983 roku. W związku z tym jubileuszem, w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie zorganizowano specjalną konferencję oraz otwarto ekspozycję pod nazwą „Czuwajcie MT 24,42”.

Fundacja Caritas Super Omnia Est jest odpowiedzialna za prezentację wystawy „Czuwajcie MT 24,42”, która opowiada o historii spotkań harcerzy z Papieżami oraz sama w sobie jest kroniką Harcerskiej Białej Służby.

Wystawa nie tylko przybliża tradycje i historię tej wyjątkowej służby, ale także przypomina ważne słowa skierowane do harcerzy przez papieży. Święty Jan Paweł II, Benedykt XVI i Ojciec Święty Franciszek to postacie, których przekazy stanowią drogowskazy kształtujące harcerską drogę życia – informuje Marek Różycki z Fundacji Caritas Super Omnia Est. Eksponowane są tam również relacje ze szczególnych momentów, które miały miejsce podczas spotkań z papieżami, począwszy od Jasnej Góry w 1983 roku aż po najnowsze spotkania w miejscach takich jak Warszawa, Kraków, Skoczów, Wilno, Agłonia, Lwów, Watykan, Panama i Lizbona.