dom-frankego

Zabytki Częstochowy: Dom Adolfa Frankego

Częstochowa to miasto niezliczonych zabytków sakralnych, które usytuowane są pośród malowniczej okolicy wyrzeźbionej dłutem Matki Natury. Ta wyjątkowa miejscowość od długich lat jest celem niezliczonych pielgrzymek i wycieczek turystycznych, które ściągają tutaj ze wszystkich zakątków kraju i świata.

Faktem jest, że na mapie Częstochowy znajduje się mnóstwo atrakcji zabytkowych, w tym także Dom Adolfa Frankego, który od dnia swoich narodzin zachwyca mieszkańców i przyjezdnych swoją perfekcyjną architekturą i nienagannym wyglądem. Jeżeli mamy zamiar wybrać się na zwiedzanie Częstochowy, dopilnujmy, aby na naszej trasie pojawiła się ta eklektyczna perełka.

Dom Adolfa Frankego to urzekająca kamienica, która została zainspirowana architekturą wiedeńską i berlińską, pojawiając się na ulicach miasta w latach 1901-1903. Budynek został wzniesiony dla Adolfa Franke, który pełnił funkcję dyrektora fabryki włókienniczej „Brass i synowie”. Na przestrzeni swojego istnienia kamienica odgrywała różne role zarówno przed, jak i po II wojnie światowej.

Koniecznie sprawdź też podziemną kryptę pod kaplicą Matki Bożej.

Dom Adolfa Frankego i jego zróżnicowane zastosowania

Na początku na parterze budynku umieszczono lokale handlowo-usługowe, takie jak sklepy z futrami, księgarnię, winiarnię, restaurację, aptekę, a nawet salon Chevroleta. Natomiast w latach 1919-1939 kamienica zamieniła się w elegancki hotel Victoria, który w dwudziestoleciu międzywojennym stanowił niezwykle popularną kolebkę dla najbogatszej śmietanki towarzyskiej.

Z kolei w czasie II wojny światowej obiekt przejęły wojska niemieckie, które przekształciły go w szpital i hotel wojskowy. Po wojnie budynek powrócił w ręce władz polskich – wraz ze swoim nowym przeznaczeniem w postaci szkoły plastycznej i lokali mieszkalnych. Kamienica doczekała się również niejednej renowacji, dzięki czemu dzisiaj jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków w Polsce.

Dom Adolfa Frankego składa się z trzech kondygnacji i poddasza mieszkalnego z dachem mansardowym i latarnią z żelazną iglicą. Budynek posiada też charakterystycznie ścięty narożnik, drobiazgowo zdobioną elewację i dekoracyjne elementy stolarskie. Można go odwiedzić, udając się na al. Najświętszej Maryi Panny 14 w Częstochowie.

Zwiedzanie zabytków może być czasochłonnym zajęciem. W związku z tym warto zadbać tutaj o właściwą organizację. Zapoznaj się z tym, jak zwiedzać zabytki na infogizycko.pl.