Apel Częstochowskiego Centrum Wsparcia Rodziny: Potrzebne są nowe rodziny zastępcze

Zwracając uwagę na narastające na przestrzeni całego kraju problemy związane z niedostatkiem rodzin zastępczych, widzimy, że Częstochowa nie jest od tej sytuacji wyjątkiem. Stąd też powraca temat, który jest szczególnie istotny dla Częstochowskiego Centrum Wsparcia Rodziny. Centrum to zachęca do podjęcia decyzji o staniu się rodziną zastępczą wszystkich tych, którzy czują w sobie gotowość do podjęcia takiej odpowiedzialnej roli.

Dla Rodziny – to stowarzyszenie, które zwraca uwagę na to, że istnieje również możliwość pełnienia roli „rodziny wspierającej”. Taka inicjatywa jest nieocenionym wsparciem dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Słowa Klaudii Jabłońskiej najlepiej oddają ideę rodziny wspierającej: „Rodziny te stanowią najbliższe środowisko dla rodzin, które borykają się z problemami zarówno w sferze prowadzenia gospodarstwa domowego, jak i w wymiarze rodzicielstwa. Niejednokrotnie są to rodziny wielodzietne, co wymaga poświęcenia szczególnej uwagi każdemu z dzieci, adekwatnie do jego wieku. W związku z tym, jeżeli jest sąsiad, krewny czy dalszy znajomy, który chciałby pomóc, okazać wsparcie i podzielić się swoją wiedzą dotyczącą wychowania, może on stać się taką rodziną wspierającą.”