Kolejne zapisy na szczepienia dla nauczycieli

Nauczyciele akademiccy i oświatowi do 69 roku życia, mogą odetchnąć z ulgą. Od 2 marca ruszył kolejny etap zapisu na szczepienia przeciwko COVID-19.  Zapisy trwały do 3 marca i wszyscy, którym udało się załapać niezwłocznie, zostaną zaszczepieni. Rejestracja na szczepienie dla nauczycieli oświaty przebiega przez System Informacji Oświatowej, dla akademickich natomiast przez POL-on. Dyrektorzy oraz rektorzy na bieżąco będą otrzymywać informacje dotyczące terminów szczepień dla poszczególnych pracowników z tej grupy wiekowej. 

Nie tylko nauczyciele

Tą turą szczepień objęci są również inni pracownicy szkoły, a więc psycholodzy, pedagodzy, pomoc nauczyciela, woźni, szkoleniowcy, a także nauczyciele praktycznych umiejętności zawodowych. Jeżeli jednak wyrażają chęć zaszczepienia, muszą to zgłosić rektorowi lub dyrektorowi danej placówki. 

Kto otrzyma szczepionkę i jaką?

Na szczepienie mogą liczyć nauczyciele urodzeni po 31 grudnia 1951 roku. Zgodnie z informacją nauczyciele i wykładowcy otrzymają szczepionkę AstraZeneca. Pozytywna decyzja Rady Medycznej odnośnie szczepienia osób do 69 roku życia szczepionką AstraZeneca została wydana przy premierze preparatu. 

Dlaczego warto się szczepić?

Nie tylko w przypadku COVID-19, ale również mówiąc o innych chorobach, warto podkreślić, jak ważne są szczepienia. Zapobiegają one bowiem rozprzestrzenianiu się chorób w populacji, a także chronią przed śmiercią i groźnymi powikłaniami. Szczepiąc się, dajemy sobie możliwość lekkiego lub bezobjawowego przejścia choroby, a także ograniczamy ilość patogenów w populacji. Dzięki szczepieniom udało się zlikwidować wiele poważnych chorób, na które dawniej ludzie umierali lub sprawić, że dzisiaj wydają nam się niegroźną infekcją. 

Koronawirus- statystyka

Na chwilę obecną łączna ilość wykrytych przypadków zachorowalności na koronawirusa w Polsce do tej pory to ponad 1,7 miliona przypadków. Aż ponad 43 tysiące to osoby, które zmarły, na świecie statystyka jest bardziej przerażająca, bo wynosi ponad 2 miliony zgonów. Na szczęście szczepienia oraz coraz lepiej przygotowany personel medyczny dają nadzieję na szybki powrót do normalności. W Częstochowie ilość zakażeń maleje, dzięki świadomości i wzajemnej trosce mieszkańców, na razie wygląda na to, że trzecia fala koronawirusa nas nie dotknie.