Kontrowersyjny okres dwutygodniowych rządów Mateusza Morawieckiego zakończony bez spełnienia obietnic

Okres dwutygodniowych rządów premiera Mateusza Morawieckiego dobiega końca, nie przynosząc ze sobą zrealizowania żadnej z zapowiedzianych inicjatyw. Wśród niespełnionych obietnic znalazło się m.in. wsparcie dla Ruchu Chorzów, przeniesienie części Komisji Nadzoru Finansowego na Górny Śląsk, utworzenie Ministerstwa Transformacji Energetycznej oraz powstanie Fabryki Izery.

Jest to okres, który można by uznać za jeden z najmniej efektywnych w historii polskiej polityki. Rozważmy chociażby liczbę obietnic, które szef partii Prawo i Sprawiedliwość zadeklarował wobec mieszkańców województwa śląskiego – ilość tych, które udało się zrealizować? Żadna.

26 kwietnia 2023 roku podczas 15. Europejskiego Kongresu Gospodarczego premier Morawiecki zapowiedział przeniesienie części Komisji Nadzoru Finansowego na Górny Śląsk, lecz informacje na ten temat miały zostać podane „w najbliższych tygodniach”. Niestety, żadne dalsze informacje na ten temat nie zostały przekazane.

Podobnie sprawa wyglądała z planowanym utworzeniem Ministerstwa Transformacji Energetycznej, które mogło być łatwo zrealizowane w wyniku dokonanych roszad w resortach. Pomimo że było to kwestia istotna dla regionu, premier Morawiecki nie podjął żadnych działań w tym zakresie.